Publikováno

Rok s elektronickou evidencí tržeb (EET)

Je to již rok, co začala platit elektronická evidence tržeb (EET). Na začátku téměř nikdo nevěděl, co a jak má dělat. Kde všude registrovat údaje apod. Proto jsme pro vás připravili Pomocníka. Ten vám pomůže nastavením na portále Finanční správy a taky se základním nastavením pokladny. Věříme, že pomohl mnohým z vás a dalším ještě pomůže.

Co vlastně přinesla elektronická evidence tržeb za první rok platnosti? Podle průběžných vyjádření Ministerstva financí to bylo více peněz do státní kasy a taky více dat pro finanční správu. Nikde jsme ale neslyšeli o přínosech pro podnikatele.  Pojďme se tedy na některé podívat.

Rychlejší přehled o příjmech

Podnikatel ihned vidí, jaké jsou jeho tržby. Obzvláště menší podnikatelé mnohdy každý den, nebo týden počítali peníze v pokladně, aby věděli, kolik utržili. Dnes i ta základní pokladna dokáže jednoduše ukázat, jaká byla tržba za den, týden, měsíc…

Přesný přehled o prodejích

Pokud podnikatel využije i položkového prodeje, lépe vidí, jaký typ zboží se mu lépe prodává a rychleji na to může zareagovat případným včasným dokoupením zboží. Případně může doplnit nový sortiment, který zvýší tržby podnikateli. Přestože elektronická evidence tržeb nedává tuto povinnost a finanční správa tyto informace nesbírá (ani se do EET neodesílají), většina pokladen tuto možnost umožňuje a mnoho podnikatelů si ji oblíbilo.

Krok k elektronizaci správy daňové evidence

I tento rozporuplný krok finanční správy přispěl k elektronizaci státu. Ale nemůže to zůstat jenom o příjmech. Pokud dokážeme elektronicky evidovat výdaje, brzy se možná dočkáme i toho, že daňové přiznání bude jenom elektronické a jenom z dat, které má finanční správa u sebe. A navíc by časově vzalo jenom 5 minut.

Lepší a efektivnější řízení i menších podnikatelských projektů

Pokud si podnikatel eviduje všechno jenom na papíře a jenom ve chvíli, kdy má čas, ne vždy to je ideální řešení. Mnohdy se může stát, že na některé příjmy, nebo výdaje zapomene a pak je již celá evidence nepřesná. S elektronizací příjmů má podnikatel alespoň jednu část pod kontrolou. Pak již jenom stačí, aby poctivě zapisoval i výdaje.

Každý podnikatel chápe přínosy elektronické evidence tržeb jinak. Každému jinak pomáhá, některý ji však bere pouze jako povinnost a nutné zlo a je to celkem škoda, protože i těmto podnikatelům by mohla pomáhat více.