O EET

Spuštění elektronické evidence tržeb (EET) je naplánováno do několika fází:

  1. V první fázi se zapojí stravovací a ubytovací služby. Z této části jsou vyjmuté stánky s občerstvením, kde si zákazník odnáší zboží s sebou. První fáze startuje od 1.12.2016.
  2. V další fázi se připojí maloobchody a velkoobchody, a to od 1.3.2017. Většina obchodů již nějakou pokladnu má. Mnohdy ale typ, který nejde na elektronickou evidenci připojit.
  3. Po roce, tedy od 1.3.2018, vznikne povinnost evidovat tržby i právě stánkům s občerstvením, které byly z první fáze vyjmuté. Dále pak nákladní i osobní přepravě včetně taxislužeb, svobodným povoláním (například lékařům) a podnikatelům ve výrobě.
  4. Hned za nimi se přidají řemeslníci a zbytek podnikatelů, kteří přijímají platby od zákazníků. Povinnost jim vznikne konkrétně 1.6.2018.

Aktuální a přesný výčet vždy najdete na www.etrzby.cz.

Jak evidence funguje?

Evidence tržeb funguje na principu odesílání jednotlivých přijatých plateb na finanční správu. Data se odesílají na pozadí a vy se nemusíte prakticky o nic starat. Na vás pouze je, aby jste si zajistili stálé připojení k internetu.

Jaké údaje se odešlou na finanční správu?

Finanční správa chce znát tyto údaje z účtenky:

  • Vaše IČ, DIČ
  • Podpisový kód
  • Hodnotu tržby
  • Výši DPH
  • Výši základu daně

Na oplátku vám finanční správa na pozadí pošle kód, který se automaticky na účtenku vytiskne.

Co když internet bude mít výpadek?

Ani to není problém. Pokladna sama ví, která účtenka nebyla odeslaná. Jakmile se k internetu připojíte, neodeslanou tržbu automaticky sama odešle. Jen pamatujte, že se k internetu musíte připojit a chybějící tržbu poslat do 48 hodin. A nikomu v tu chvíli ani nevadí, když na účtence bude kód od finanční správy chybět.

Chcete se podělit o vaše zkušenosti? Napište nám na info@mojetrzba.cz a rádi je uveřejníme.

Máte další dotazy? Napište nám


   Chci dostávat informace a nabídky ze stránek.